Ostutingimused

Laadin...

Maksmine

Maksekaardiga maksmisel saadetakse kogu makseinformatsioon krüpteeritud kujul, mis tähendab, et ainult NETS ja Euroline/SEB Bank, mis on maksevahendajateks kõigis Põhjamaades, omavad ligipääsu sellele informatsioonile. Sellest tulenevalt ei näe meie makseinformatsiooni.

Hetkel on e-poes võimalik maksta järgmiste kaartidega:
- MasterCard
- Maestro
- Visa
- Visa Electron

Me ei nõua kaardimakse sooritamisel teenustasu.

Maksta on võimalik ka Eesti pangalinkide kaudu – Swedbank, SEB, Nordea, Danske, LHV ja Krediidipank.

Kõik hinnad leheküljel on eurodes ja sisaldavad käibemaksu.

Makseturvalisus

Sooritades ostu Kellad.ee e-poes, olete kaitstud maksekaardi informatsiooni kuritarvitamise eest: meie makseleheküljel kasutatakse SSL-krüpteerimist, mis tähendab, et kaardi informatsiooni saadetakse krüpteeritud kujul turvalise ühenduse abil. SSL-krüpteerimine on turvalisim info krüpteerimise viis ja seda kasutavad kõik suurimad makseinstitutsioonid.

Turvalise ühenduse loomise tunnusmärgiks on see, et brauseri aadressiribale ilmub tabaluku ikoon ja "http://" muutub "https://"-ks, kus lisanduv s-täht tähendab "secure" ehk "turvaline" (tabaluku ikoon ja "https://" on ainult sel leheküljel, kus maksmist sooritatakse). Kõik see on seadusejärgne nõudmine kõigile e-poodidele, mistõttu tuleb alati kontrollida nende tunnusmärkide olemasolu internetis maksmisel.

Maksekaardiga maksete sooritamiseks kasutame Taani PSP (Payment Service Provider) ettevõtte Epay teenuseid, mis on PCI-sertifitseeritud VISA/MasterCard'i poolt, mis tähendab, et seejuures on täidetud üle 200 turvalisustingimuse.

Eksternfirma FortConsult sertifitseerib makseteenuseid pakkuvaid firmasid, sealhulgas vaatavad nad regulaarselt läbi Epay süsteemi, eesmärgiga tuvastada turvalisuse puudujääke. Lisaks sellele töötatakse igal aastal intensiivselt selle kallal, et proovida sisse tungida Epay süsteemi, leidmaks kõiki võimalikke turvalisuse lekkekohti. Koostöö FortConsult'iga kindlustab seega ülimalt kõrge turvalisustaseme, mida uuendatakse regulaarselt - Epay'ga kaardiga maksmisel võite ennast alati turvaliselt tunda.

Kohaletoimetamine ja Transport

Meie odavaim saatmisviis, alates 8 €.

Tarnemeetodid

Praegusel hetkel pakume veebipoes Kellad.ee järgmisi tarnemeetodeid.

Tarnemeetodid Eestis Hind
Tavatransport (tavapost või DPD pakiautomaat/pakipood) 8–16 tööpäeva 8 €
Kiirkuller (Pakipoodi / DPD pakiautomaati) 4–7 tööpäeva 10 €
Ekspressteenus UPS ukselt-uksele 2–5 tööpäeva 13 €

Märkus: See on saatmisettevõtete hinnanguline tarneaeg, mitte garanteeritud tarneaeg.

Tarne väljaspoole Eestit

Pakume tarnet ka järgmistesse riikidesse:  Leedu, Läti, Soome ja Taani. Tarne sihtriike näete ostukorvis riiki valides. Tarne hinnad nendesse riikidesse jäävad vahemikku 8–17 €.Kõik tööpäevadel enne kella 15:00 tellitud kaubad saadetakse samal päeval, kauba tõenäolist tarneaega saab näha kaubale klõpsates.

Kui tellite korraga kaupa, mis on laos, ja kaupa, mida ei ole laos, saadetakse mõlemad tooted siis, kui kõik tooted on jõudnud lattu. Kaubad, mida pole laos, toimetatakse kohale tõenäoliselt 5–10 tööpäeva jooksul.

Tellimused saadetakse kahel erineval viisil: registreeritud paki (kallimad tellimused) ja kirjana (odavamad tellimused).

Pakke saadetakse DPD abil, mis tähendab, et kaup toimetatakse tellijale pakiautomaati/pakipoodi tõenäoliselt 3–6 tööpäeva jooksul ja klient saab ka saadetise jälgimisnumbri, mida saab sisestada siin: DPD (saadetise etiketi nr). Kui pakk on jõudnud pakiautomaati/pakipoodi, saadetakse kliendile sõnum koodiga, mille abil saab paki automaadist või pakipoest kätte.

Odavaima meetodi puhul saadetakse Taani posti ja DPD või tavaposti abil (kõik kaubad saadetakse Taanist) tellijale pakiautomaati/pakipoodi või postkontorisse tõenäoliselt 8–16 tööpäeva jooksul. Kliendile saadetakse paki teekonna jälgimiseks jälgimisnumber.
Ekspressteenuse puhul saadetakse pakid UPS-i või DPD kullerteenuse abil ukselt-uksele tõenäoliselt 2–4 tööpäeva jooksul. Selle variandi puhul soovitame valida tarneaadressiks töökoha aadressi, sest pakid toimetatakse kliendile päevasel ajal. Kliendile saadetakse ka jälgimisnumber, mis võimaldab jälgida paki asukohta.
Juhul kui transpordiga on tekkinud probleeme või saadetis ei ole kohale jõudnud, võtke ühendust meie klienditeenindusega – klienditeenindus@kellad.ee. Leiame üheskoos teie probleemile lahenduse.
Kui klient ei tule postkontorisse või pakiautomaati/pakipoodi pakile järele või kliendi antud aadress/telefoninumber on vale või poolik, mille tagajärjel saadetakse pakk müüjale tagasi, tasub klient kõik paki saatmise, hoiustamise ja tagasi saatmisega seonduvad kulud summas 20 €.

Tagastusõigus

Kui soovite oma ostu tagastada või ostetud kauba mõnel põhjusel ümber vahetada, on teil selleks 365 päeva alates kauba kättesaamisest. Kaup tuleb tagastada samas seisundis, koosseisus ja koguses nagu kauba kättesaamise hetkel, kui soovite kogu kauba maksumuse tagasi saada. Teisisõnu saate proovida tooteid täpselt samamoodi nagu füüsilises poes.

Kui toodet on proovitud rohkem kui ülaltoodus seisab, käsitleme seda kui kasutatud toodet, mis tähendab, et ostu tagastamisel saate kauba maksumuse tagasi vaid osaliselt või üldsegi mitte, kauba müügiväärtusest sõltuvalt.

Kogu kauba maksumuse tagasisaamiseks tuleb seega teha sama, mida füüsilises poes – tooteid võib proovida, kuid seda ei või pikemalt kasutada.

Kauba maksumuse tagasisaamise õigus lakkab kehtimast hetkest, kui kellalt või selle seest eemaldatakse mingeid osi või kella muudetakse, samuti lakkab see kehtimast siis, kui originaalne pakend/karp, mis oli kaubaga kaasas, on kahjustatud.

Kella tagastamiseks võtke ühendust meie klienditeenindusega aadressil klienditeenindus@kellad.ee

 

Kaebeõigus ja Garantii

Kauba garantii kehtib 2 aastat alates kauba kättesaamise hetkest, mis tähendab, et kliendina on teil õigus kauba parandusele ja vahetusele, kauba maksumuse täielikule või osalisele tagasisaamisele konkreetsest olukorrast sõltuvalt. Garantii kehtib tingimusel, et kaebus on õigustatud ja kella kahjustused/vead pole põhjustatud kella valest kasutamisest või kella sattumisest kahjustavatesse tingimustesse.

Katkise kella puhul tuleks esimese sammuna saata meie klienditeenindusele aadressil klienditeenindus@kellad.ee lühike kirjeldus probleemist ja pildid. Meie eksperdid proovivad hinnata kella kahjustusi ja otsustavad, kas parandame või asendame kella.

Garantii ei kehti:
- patareidele, klaasile, kroonnuppudele, rihmadele, kristallidele ja muudele kellale ning pakendile kinnitatud kaunistustele
– defektidele, mis on tekkinud ülekoormuse, vääraste või hooletute kasutuse, õnnetuste, ebapiisava hoolduse, tavalise kulumise, vale käsitluse tagajärjel
- veekahjustustele mitteveekindlatel kelladel (vettpidavus alla 3 Atm)
- mitteautoriseeritud müüjate/hooldajate osutatud manipulatsioonide tõttu tekkinud kahjustustele.

Kauba puudujääkidest tuleb teada anda võimalikult kiiresti pärast puudujääkide ilmnemist: kui kauba puudujäägist antakse teada kahe kuu jooksul pärast selle ilmnemist, on kaebus õigeaegne. Õigustatud kaebuse puhul katame mõistlikud kohaletoimetuskulud.

Kaup tuleb tagasi saata vastavas pakendis koos saadetise kviitungiga, et saaksime transpordikulusid tagasi maksta.

Kui kaebus ei ole õigustatud, on meil õigus nõuda administratsioonitasu ning kauba kohaletoimetus- ja tagastuskulusid.

Lepingutingimused

E-poes ostmiseks peab olema vähemalt 18-aastane, noorematel on ostmiseks vaja vanemate nõusolekut.

Lapsevanemal on õigus leping tühistada, juhul kui leping on sõlmitud alla 18-aastase lapse poolt.

Hinna- ja süsteemivigade ilmnemisel on Kellad.ee-l õigus tellimuste tühistamiseks ja kliendi vastavaks informeerimiseks.

Isikuandmed

Enne ostutehingu sooritamist peate andma meile õiguse registreerida teie isikuandmeid:

Privacy Policy

We are very delighted that you have shown interest in our enterprise. Data protection is of a particularly high priority for the management of Reverie ApS. The use of the Internet pages of Reverie ApS is possible without any indication of personal data; however, if a data subject wants to use special enterprise services via our website, processing of personal data could become necessary. If the processing of personal data is necessary and there is no statutory basis for such processing, we generally obtain consent from the data subject.

The processing of personal data, such as the name, address, e-mail address, or telephone number of a data subject shall always be in line with the General Data Protection Regulation (GDPR), and in accordance with the country-specific data protection regulations applicable to Reverie ApS. By means of this data protection declaration, our enterprise would like to inform the general public of the nature, scope, and purpose of the personal data we collect, use and process. Furthermore, data subjects are informed, by means of this data protection declaration, of the rights to which they are entitled.

As the controller, Reverie ApS has implemented numerous technical and organizational measures to ensure the most complete protection of personal data processed through this website. However, Internet-based data transmissions may in principle have security gaps, so absolute protection may not be guaranteed. For this reason, every data subject is free to transfer personal data to us via alternative means, e.g. by telephone.

1. Definitions

The data protection declaration of Reverie ApS is based on the terms used by the European legislator for the adoption of the General Data Protection Regulation (GDPR). Our data protection declaration should be legible and understandable for the general public, as well as our customers and business partners. To ensure this, we would like to first explain the terminology used.

In this data protection declaration, we use, inter alia, the following terms:

a) Personal data

Personal data means any information relating to an identified or identifiable natural person (“data subject”). An identifiable natural person is one who can be identified, directly or indirectly, in particular by reference to an identifier such as a name, an identification number, location data, an online identifier or to one or more factors specific to the physical, physiological, genetic, mental, economic, cultural or social identity of that natural person.

b) Data subject

Data subject is any identified or identifiable natural person, whose personal data is processed by the controller responsible for the processing.

c) Processing

Processing is any operation or set of operations which is performed on personal data or on sets of personal data, whether or not by automated means, such as collection, recording, organisation, structuring, storage, adaptation or alteration, retrieval, consultation, use, disclosure by transmission, dissemination or otherwise making available, alignment or combination, restriction, erasure or destruction.

d) Restriction of processing

Restriction of processing is the marking of stored personal data with the aim of limiting their processing in the future.

e) Profiling

Profiling means any form of automated processing of personal data consisting of the use of personal data to evaluate certain personal aspects relating to a natural person, in particular to analyse or predict aspects concerning that natural person's performance at work, economic situation, health, personal preferences, interests, reliability, behaviour, location or movements.

f) Pseudonymisation

Pseudonymisation is the processing of personal data in such a manner that the personal data can no longer be attributed to a specific data subject without the use of additional information, provided that such additional information is kept separately and is subject to technical and organisational measures to ensure that the personal data are not attributed to an identified or identifiable natural person.

g) Controller or controller responsible for the processing

Controller or controller responsible for the processing is the natural or legal person, public authority, agency or other body which, alone or jointly with others, determines the purposes and means of the processing of personal data; where the purposes and means of such processing are determined by Union or Member State law, the controller or the specific criteria for its nomination may be provided for by Union or Member State law.

h) Processor

Processor is a natural or legal person, public authority, agency or other body which processes personal data on behalf of the controller.

i) Recipient

Recipient is a natural or legal person, public authority, agency or another body, to which the personal data are disclosed, whether a third party or not. However, public authorities which may receive personal data in the framework of a particular inquiry in accordance with Union or Member State law shall not be regarded as recipients; the processing of those data by those public authorities shall be in compliance with the applicable data protection rules according to the purposes of the processing.

j) Third party

Third party is a natural or legal person, public authority, agency or body other than the data subject, controller, processor and persons who, under the direct authority of the controller or processor, are authorised to process personal data.

k) Consent

Consent of the data subject is any freely given, specific, informed and unambiguous indication of the data subject's wishes by which he or she, by a statement or by a clear affirmative action, signifies agreement to the processing of personal data relating to him or her.

2. Name and Address of the controller

Controller for the purposes of the General Data Protection Regulation (GDPR), other data protection laws applicable in Member states of the European Union and other provisions related to data protection is:

Reverie ApS
Generatorvej 8C, 2,tv
2860 Søborg
Denmark

Phone: +45 71 99 32 13
Email: privacy@reverie.dk

Website: https://www.kellad.ee/

3. Cookies

The Internet pages of Reverie ApS use cookies. Cookies are text files that are stored in a computer system via an Internet browser.

Many Internet sites and servers use cookies. Many cookies contain a so-called cookie ID. A cookie ID is a unique identifier of the cookie. It consists of a character string through which Internet pages and servers can be assigned to the specific Internet browser in which the cookie was stored. This allows visited Internet sites and servers to differentiate the individual browser of the data subject from other Internet browsers that contain other cookies. A specific Internet browser can be recognized and identified using the unique cookie ID.

Through the use of cookies, Reverie ApS can provide the users of this website with more user-friendly services that would not be possible without the cookie setting.

By means of a cookie, the information and offers on our website can be optimized with the user in mind. Cookies allow us, as previously mentioned, to recognize our website users. The purpose of this recognition is to make it easier for users to utilize our website. The website user that uses cookies, e.g. does not have to enter access data each time the website is accessed, because this is taken over by the website, and the cookie is thus stored on the user's computer system. Another example is the cookie of a shopping cart in an online shop. The online store remembers the articles that a customer has placed in the virtual shopping cart via a cookie.

The data subject may, at any time, prevent the setting of cookies through our website by means of a corresponding setting of the Internet browser used, and may thus permanently deny the setting of cookies. Furthermore, already set cookies may be deleted at any time via an Internet browser or other software programs. This is possible in all popular Internet browsers. If the data subject deactivates the setting of cookies in the Internet browser used, not all functions of our website may be entirely usable.

Meie kogutavate küpsiste nimekiri

Küpsise nimiKüpsise tüüpKüpsise kirjeldus
SIDCCTurundusThis cookie carries out information about how the end user uses the website and any advertising that the end user may have seen before visiting the said website.
APISIDTurundusThis DoubleClick cookie is generally set through the site by advertising partners, and used by them to build a profile of the website visitor's interests and show relevant ads on other sites. This cookie works by uniquely identifying your browser and device.
DSID, FLC, AID, TAID, and exchange_uid,IDE,ANID,NID,OTZTurundusGoogle uses one or more cookies for advertising they serve across the web. One of the main advertising cookies on non-Google sites is named ‘IDE‘ and is stored in browsers under the domain doubleclick.net. Another is stored in google.com and is called ANID. https://policies.google.com/technologies/types?hl=en
datr, reg_fb_gate, reg_fb_ref and reg_fb_ext, wd, c_user, lu, sct, xs, x-referer, presence, p, locale, lsd, _e_*, fr, sub, etcTurundusFacebook advertiser cookies are used for reporting on social campaigns, troubleshooting campaign set up and building aggregated pools of audiences for targeting based on behaviour trends on and off the nouryon campaign sites.
amz_auth_errVajalikUsed if Enable Login with Amazon is enabled
amz_auth_logoutVajalikUsed if Enable Login with Amazon is enabled
form_keyVajalikA security measure that appends a random string to all form submissions to protect the data from Cross-Site Request Forgery (CSRF).
guest-viewVajalikStores the Order ID that guest shoppers use to retrieve their order status. Guest orders view. Used in "Orders and Returns" widgets.
login_redirectVajalikPreserves the destination page the customer was loading before being directed to log in. Used in mini cart for logged in customers if the Display Shopping Cart Sidebar configuration option is set to Yes.
mage-cache-sessidVajalikThe value of this cookie triggers the cleanup of local cache storage. When the cookie is removed by the backend application, the Admin cleans up local storage, and sets the cookie value to true.
mage-cache-storageVajalikLocal storage of visitor-specific content that enables ecommerce functions.
mage-cache-storage-section-invalidationVajalikForces local storage of specific content sections that should be invalidated.
mage-messagesVajalikTracks error messages and other notifications that are shown to the user, such as the cookie consent message, and various error messages. The message is deleted from the cookie after it is shown to the shopper.
mage-translation-storageVajalikStores translated content when requested by the shopper. Used when Translation Strategy is configured as “Dictionary (Translation on Storefront side)”
mage-translation-file-versionVajalikTracks the version of translations in local storage. Used when Translation Strategy is configured as Dictionary (Translation on Storefront side).
persistent_shopping_cartVajalikStores the key (ID) of persistent cart to make it possible to restore the cart for an anonymous shopper.
product_data_storageVajalikStores configuration for product data related to Recently Viewed / Compared Products.
recently_compared_productVajalikStores product IDs of recently compared products.
recently_compared_product_previousVajalikStores product IDs of previously compared products for easy navigation.
recently_viewed_productVajalikStores product IDs of recently viewed products for easy navigation.
recently_viewed_product_previousVajalikStores product IDs of recently previously viewed products for easy navigation.
section_data_idsVajalikStores customer-specific information related to shopper-initiated actions such as display wish list, checkout information, etc.
storeVajalikTracks the specific store view / locale selected by the shopper.
searchReport-logVajalikused to collect log information about searching
stfVajalikRecords the time messages are sent by the SendFriend (Email a Friend) module.
X-Magento-VaryVajalikConfiguration setting that improves performance when using Varnish static content caching.
__Secure-3PAPISID, __Secure-HSID, NID, HSID, __Secure-SSID, SID, APISID, __Secure-APISID, SSID, SAPISID, __Secure-3PSID, __Secure-HSID, ANID, __Secure-3PAPISID, __Secure-APISID, HSID, __Secure-3PSID, SAPISID, 1P_JAR, __Secure-SSID, SID, SIDCC, NID, APISID,SSID, _ga, GoogleAdServingTestTurundusGoogle Analitics Cookies: Login Functionality, Analytics and Performance, https://policies.google.com/technologies/ads
Temporary and persistent cookies (abc_switch_cross_paypal, AKDC, Apache, c, cookie_check, feel_cookie, flow_back_cookie, JSESSIONID, LANG, login_email, navcmd, s_sess, s_vi, SEGM, ts, X-PP-K, x-pp-p, x-pp-s, X-PP-SILOVER, cookies with random names, etc) etcVajalikBrowsing session management,Web analytics,Technical,Authentication,User preferences,Tracking,Advertising,Location,Security,Transfer data outside the EU
gdpr_cookieEelistusedSet allowed cookies list
gdpr_show_popupEelistusedCheck if cookie popup was shown
NIDEelistusedThe NID cookie contains a unique ID Google uses to remember your preferences and other information. For more information: https://policies.google.com/technologies/types?hl=en
Temporary and persistent cookies (abc_switch_cross_paypal, AKDC, Apache, c, cookie_check, feel_cookie, flow_back_cookie, JSESSIONID, LANG, login_email, navcmd, s_sess, s_vi, SEGM, ts, X-PP-K, x-pp-p, x-pp-s, X-PP-SILOVER, cookies with random names, etc)EelistusedProtected users data against unauthorized access. For more information: https://policies.google.com/technologies/types?hl=en ,Paypal (PayPal (Europe) S.à r.l. et Cie, S.C.A.) / Paypal, Inc
gtm_debug, gtm_auth, gtm_previewStatistikaGoogle Tag Manager. These cookies collect analytical data about site usage. For more information: https://policies.google.com/technologies/types?hl=en
__utma, __utmb, __utmc, __utmt, __utmv, __utmz, _ga, _gid, _gat_..account_id, etcStatistikaGoogle Analitics. These cookies let us know how you use our website and how you found our website. For more information: https://policies.google.com/technologies/types?hl=en
private_content_versionVajalikPrivate content, which is stored in the browser local storage, https://devdocs.magento.com/guides/v2.3/extension-dev-guide/cache/page-caching/private-content.html
SEARCH_SAMESITEStatistikaThis cookie is used to prevent the browser from sending this cookie along with cross-site requests.
PHPSESSIDVajalikPHP session cookie associated with embedded content from this domain.
fitler_activeEelistusedRemember selected filter state (expanded/collapsed)
__kla_id,KL_FORMS_MODAL, _hp2_ses_props,_hp2_idStatistikaKlaviyo Tracking Cookies https://help.klaviyo.com/hc/en-us/articles/360034666712-Cookies-in-Klaviyo
visitor,hubspotutk,intercom-session-qgotccxx, _fbp,_gid, _delighted_web, intercom-id-qgotccxx, _hjid,__hssc, __hssrc, _lfa, hubspotutk, _gaStatistikaClerk.io cookies, see https://clerk.io/privacy
_sp_id*,_sp_ses*StatistikaIt is used to persist information about a user’s activity on the domain between sessions.
pixelStatistikaSome data points that can be collected include: Which pages they view, Which ads they click on, The operating system they use, The type of device they use, The screen resolution they use, What time they visited, Activities during a session, Their IP addresses
__gads, DSID, _fbp, IDE, __Secure-3PAPISID, SAPISID,CONSENT, __Secure-APISID, NID, SID, 1P_JAR,__Secure-3PSID, __Secure-SSID, ANID, __SecureHSID, HSID, SEARCH_SAMESITE, APISID, SSID, AID,SIDCC, UULE, DVStatistikaThese cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
STUIDStatistikaThis cookie identify unique browsing session.
STVIDStatistikaThis cookie identify unique returning visitor.

4. Collection of general data and information

The website of Reverie ApS collects a series of general data and information when a data subject or automated system calls up the website. This general data and information are stored in the server log files. Collected may be (1) the browser types and versions used, (2) the operating system used by the accessing system, (3) the website from which an accessing system reaches our website (so-called referrers), (4) the sub-websites, (5) the date and time of access to the Internet site, (6) an Internet protocol address (IP address), (7) the Internet service provider of the accessing system, and (8) any other similar data and information that may be used in the event of attacks on our information technology systems.

When using these general data and information, Reverie ApS does not draw any conclusions about the data subject. Rather, this information is needed to (1) deliver the content of our website correctly, (2) optimize the content of our website as well as its advertisement, (3) ensure the long-term viability of our information technology systems and website technology, and (4) provide law enforcement authorities with the information necessary for criminal prosecution in case of a cyber-attack. Therefore, Reverie ApS analyzes anonymously collected data and information statistically, with the aim of increasing the data protection and data security of our enterprise, and to ensure an optimal level of protection for the personal data we process. The anonymous data of the server log files are stored separately from all personal data provided by a data subject.

Each customer who register for a customer account, setup with a password to protect the data. This gives you access to your personal data, recently sent and open orders. To register for a customer account the following information is needed: Firstname, Lastname, E-mail & password you wish for the account.

When an online order is placed for an item in our webshop, we store and process your data for the processing of your purchase. our personal data is only passed on to third parties where this is legally permissible, When orders are processed, the service companies used by us (transport companies, logistics companies, payment providers) are sent the data they require for processing and concluding your orders. The data we pass on to these service providers we use, is only be used by them for fulfilling their duties.

5. Registration on our website

The data subject has the possibility to register on the website of the controller with the indication of personal data. Which personal data are transmitted to the controller is determined by the respective input mask used for the registration. The personal data entered by the data subject are collected and stored exclusively for internal use by the controller, and for his own purposes. The controller may request transfer to one or more processors (e.g. a parcel service) that also uses personal data for an internal purpose which is attributable to the controller.

By registering on the website of the controller, the IP address—assigned by the Internet service provider (ISP) and used by the data subject—date, and time of the registration are also stored. The storage of this data takes place against the background that this is the only way to prevent the misuse of our services, and, if necessary, to make it possible to investigate committed offenses. Insofar, the storage of this data is necessary to secure the controller. This data is not passed on to third parties unless there is a statutory obligation to pass on the data, or if the transfer serves the aim of criminal prosecution.

The registration of the data subject, with the voluntary indication of personal data, is intended to enable the controller to offer the data subject contents or services that may only be offered to registered users due to the nature of the matter in question. Registered persons are free to change the personal data specified during the registration at any time, or to have them completely deleted from the data stock of the controller.

The data controller shall, at any time, provide information upon request to each data subject as to what personal data are stored about the data subject. In addition, the data controller shall correct or erase personal data at the request or indication of the data subject, insofar as there are no statutory storage obligations. The entirety of the controller’s employees are available to the data subject in this respect as contact persons.

6. Subscription to our newsletters

On the website of Reverie ApS, users are given the opportunity to subscribe to our enterprise's newsletter. The input mask used for this purpose determines what personal data are transmitted, as well as when the newsletter is ordered from the controller.

Reverie ApS informs its customers and business partners regularly by means of a newsletter about enterprise offers. The enterprise's newsletter may only be received by the data subject if (1) the data subject has a valid e-mail address and (2) the data subject registers for the newsletter shipping. A confirmation e-mail will be sent to the e-mail address registered by a data subject for the first time for newsletter shipping, for legal reasons, in the double opt-in procedure. This confirmation e-mail is used to prove whether the owner of the e-mail address as the data subject is authorized to receive the newsletter.

During the registration for the newsletter, we also store the IP address of the computer system assigned by the Internet service provider (ISP) and used by the data subject at the time of the registration, as well as the date and time of the registration. The collection of this data is necessary in order to understand the (possible) misuse of the e-mail address of a data subject at a later date, and it therefore serves the aim of the legal protection of the controller.

The personal data collected as part of a registration for the newsletter will only be used to send our newsletter. In addition, subscribers to the newsletter may be informed by e-mail, as long as this is necessary for the operation of the newsletter service or a registration in question, as this could be the case in the event of modifications to the newsletter offer, or in the event of a change in technical circumstances. There will be no transfer of personal data collected by the newsletter service to third parties. The subscription to our newsletter may be terminated by the data subject at any time. The consent to the storage of personal data, which the data subject has given for shipping the newsletter, may be revoked at any time. For the purpose of revocation of consent, a corresponding link is found in each newsletter. It is also possible to unsubscribe from the newsletter at any time directly on the website of the controller, or to communicate this to the controller in a different way.


We also use the Klaviyo tool, operated by Klaviyo Inc. to send out our newsletters. We have entered into a data-processing agreement with Klaviyo, their data center is located in the United States and covered by the Privacy Shield Agreement between the EU and the United States.

You can unsubscribe at any time by clicking the link located at the bottom of each newsletter. The storage is based on your consent.

7. Newsletter-Tracking

The newsletter of Reverie ApS contains so-called tracking pixels. A tracking pixel is a miniature graphic embedded in such e-mails, which are sent in HTML format to enable log file recording and analysis. This allows a statistical analysis of the success or failure of online marketing campaigns. Based on the embedded tracking pixel, Reverie ApS may see if and when an e-mail was opened by a data subject, and which links in the e-mail were called up by data subjects.

Such personal data collected in the tracking pixels contained in the newsletters are stored and analyzed by the controller in order to optimize the shipping of the newsletter, as well as to adapt the content of future newsletters even better to the interests of the data subject. These personal data will not be passed on to third parties. Data subjects are at any time entitled to revoke the respective separate declaration of consent issued by means of the double-opt-in procedure. After a revocation, these personal data will be deleted by the controller. Reverie ApS automatically regards a withdrawal from the receipt of the newsletter as a revocation.

8. Contact possibility via the website

The website of Reverie ApS contains information that enables a quick electronic contact to our enterprise, as well as direct communication with us, which also includes a general address of the so-called electronic mail (e-mail address). If a data subject contacts the controller by e-mail or via a contact form, the personal data transmitted by the data subject are automatically stored. Such personal data transmitted on a voluntary basis by a data subject to the data controller are stored for the purpose of processing or contacting the data subject. There is no transfer of this personal data to third parties.

9. Routine erasure and blocking of personal data

The data controller shall process and store the personal data of the data subject only for the period necessary to achieve the purpose of storage, or as far as this is granted by the European legislator or other legislators in laws or regulations to which the controller is subject to.

If the storage purpose is not applicable, or if a storage period prescribed by the European legislator or another competent legislator expires, the personal data are routinely blocked or erased in accordance with legal requirements.

10. Rights of the data subject

a) Right of confirmation

Each data subject shall have the right granted by the European legislator to obtain from the controller the confirmation as to whether or not personal data concerning him or her are being processed. If a data subject wishes to avail himself of this right of confirmation, he or she may, at any time, contact any employee of the controller.

b) Right of access

Each data subject shall have the right granted by the European legislator to obtain from the controller free information about his or her personal data stored at any time and a copy of this information. Furthermore, the European directives and regulations grant the data subject access to the following information:

the purposes of the processing;

the categories of personal data concerned;

the recipients or categories of recipients to whom the personal data have been or will be disclosed, in particular recipients in third countries or international organisations;

where possible, the envisaged period for which the personal data will be stored, or, if not possible, the criteria used to determine that period;

the existence of the right to request from the controller rectification or erasure of personal data, or restriction of processing of personal data concerning the data subject, or to object to such processing;

the existence of the right to lodge a complaint with a supervisory authority;

where the personal data are not collected from the data subject, any available information as to their source;

the existence of automated decision-making, including profiling, referred to in Article 22(1) and (4) of the GDPR and, at least in those cases, meaningful information about the logic involved, as well as the significance and envisaged consequences of such processing for the data subject.

Furthermore, the data subject shall have a right to obtain information as to whether personal data are transferred to a third country or to an international organisation. Where this is the case, the data subject shall have the right to be informed of the appropriate safeguards relating to the transfer.

If a data subject wishes to avail himself of this right of access, he or she may, at any time, contact any employee of the controller.

c) Right to rectification

Each data subject shall have the right granted by the European legislator to obtain from the controller without undue delay the rectification of inaccurate personal data concerning him or her. Taking into account the purposes of the processing, the data subject shall have the right to have incomplete personal data completed, including by means of providing a supplementary statement.

If a data subject wishes to exercise this right to rectification, he or she may, at any time, contact any employee of the controller.

d) Right to erasure (Right to be forgotten)

Each data subject shall have the right granted by the European legislator to obtain from the controller the erasure of personal data concerning him or her without undue delay, and the controller shall have the obligation to erase personal data without undue delay where one of the following grounds applies, as long as the processing is not necessary:

The personal data are no longer necessary in relation to the purposes for which they were collected or otherwise processed.

The data subject withdraws consent to which the processing is based according to point (a) of Article 6(1) of the GDPR, or point (a) of Article 9(2) of the GDPR, and where there is no other legal ground for the processing.

The data subject objects to the processing pursuant to Article 21(1) of the GDPR and there are no overriding legitimate grounds for the processing, or the data subject objects to the processing pursuant to Article 21(2) of the GDPR.

The personal data have been unlawfully processed.

The personal data must be erased for compliance with a legal obligation in Union or Member State law to which the controller is subject.

The personal data have been collected in relation to the offer of information society services referred to in Article 8(1) of the GDPR.

If one of the aforementioned reasons applies, and a data subject wishes to request the erasure of personal data stored by Reverie ApS, he or she may, at any time, contact any employee of the controller. An employee of Reverie ApS shall promptly ensure that the erasure request is complied with immediately.

Where the controller has made personal data public and is obliged pursuant to Article 17(1) to erase the personal data, the controller, taking account of available technology and the cost of implementation, shall take reasonable steps, including technical measures, to inform other controllers processing the personal data that the data subject has requested erasure by such controllers of any links to, or copy or replication of, those personal data, as far as processing is not required. An employees of Reverie ApS will arrange the necessary measures in individual cases.

e) Right of restriction of processing

Each data subject shall have the right granted by the European legislator to obtain from the controller restriction of processing where one of the following applies:

The accuracy of the personal data is contested by the data subject, for a period enabling the controller to verify the accuracy of the personal data.

The processing is unlawful and the data subject opposes the erasure of the personal data and requests instead the restriction of their use instead.

The controller no longer needs the personal data for the purposes of the processing, but they are required by the data subject for the establishment, exercise or defence of legal claims.

The data subject has objected to processing pursuant to Article 21(1) of the GDPR pending the verification whether the legitimate grounds of the controller override those of the data subject.

If one of the aforementioned conditions is met, and a data subject wishes to request the restriction of the processing of personal data stored by Reverie ApS, he or she may at any time contact any employee of the controller. The employee of Reverie ApS will arrange the restriction of the processing.

f) Right to data portability

Each data subject shall have the right granted by the European legislator, to receive the personal data concerning him or her, which was provided to a controller, in a structured, commonly used and machine-readable format. He or she shall have the right to transmit those data to another controller without hindrance from the controller to which the personal data have been provided, as long as the processing is based on consent pursuant to point (a) of Article 6(1) of the GDPR or point (a) of Article 9(2) of the GDPR, or on a contract pursuant to point (b) of Article 6(1) of the GDPR, and the processing is carried out by automated means, as long as the processing is not necessary for the performance of a task carried out in the public interest or in the exercise of official authority vested in the controller.

Furthermore, in exercising his or her right to data portability pursuant to Article 20(1) of the GDPR, the data subject shall have the right to have personal data transmitted directly from one controller to another, where technically feasible and when doing so does not adversely affect the rights and freedoms of others.

In order to assert the right to data portability, the data subject may at any time contact any employee of Reverie ApS.

g) Right to object

Each data subject shall have the right granted by the European legislator to object, on grounds relating to his or her particular situation, at any time, to processing of personal data concerning him or her, which is based on point (e) or (f) of Article 6(1) of the GDPR. This also applies to profiling based on these provisions.

Reverie ApS shall no longer process the personal data in the event of the objection, unless we can demonstrate compelling legitimate grounds for the processing which override the interests, rights and freedoms of the data subject, or for the establishment, exercise or defence of legal claims.

If Reverie ApS processes personal data for direct marketing purposes, the data subject shall have the right to object at any time to processing of personal data concerning him or her for such marketing. This applies to profiling to the extent that it is related to such direct marketing. If the data subject objects to Reverie ApS to the processing for direct marketing purposes, Reverie ApS will no longer process the personal data for these purposes.

In addition, the data subject has the right, on grounds relating to his or her particular situation, to object to processing of personal data concerning him or her by Reverie ApS for scientific or historical research purposes, or for statistical purposes pursuant to Article 89(1) of the GDPR, unless the processing is necessary for the performance of a task carried out for reasons of public interest.

In order to exercise the right to object, the data subject may contact any employee of Reverie ApS. In addition, the data subject is free in the context of the use of information society services, and notwithstanding Directive 2002/58/EC, to use his or her right to object by automated means using technical specifications.

h) Automated individual decision-making, including profiling

Each data subject shall have the right granted by the European legislator not to be subject to a decision based solely on automated processing, including profiling, which produces legal effects concerning him or her, or similarly significantly affects him or her, as long as the decision (1) is not is necessary for entering into, or the performance of, a contract between the data subject and a data controller, or (2) is not authorised by Union or Member State law to which the controller is subject and which also lays down suitable measures to safeguard the data subject's rights and freedoms and legitimate interests, or (3) is not based on the data subject's explicit consent.

If the decision (1) is necessary for entering into, or the performance of, a contract between the data subject and a data controller, or (2) it is based on the data subject's explicit consent, Reverie ApS shall implement suitable measures to safeguard the data subject's rights and freedoms and legitimate interests, at least the right to obtain human intervention on the part of the controller, to express his or her point of view and contest the decision.

If the data subject wishes to exercise the rights concerning automated individual decision-making, he or she may, at any time, contact any employee of Reverie ApS.

i) Right to withdraw data protection consent

Each data subject shall have the right granted by the European legislator to withdraw his or her consent to processing of his or her personal data at any time.

If the data subject wishes to exercise the right to withdraw the consent, he or she may, at any time, contact any employee of Reverie ApS.

11. Data protection provisions about the application and use of Facebook

On this website, the controller has integrated components of the enterprise Facebook. Facebook is a social network.

A social network is a place for social meetings on the Internet, an online community, which usually allows users to communicate with each other and interact in a virtual space. A social network may serve as a platform for the exchange of opinions and experiences, or enable the Internet community to provide personal or business-related information. Facebook allows social network users to include the creation of private profiles, upload photos, and network through friend requests.

The operating company of Facebook is Facebook, Inc., 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025, United States. If a person lives outside of the United States or Canada, the controller is the Facebook Ireland Ltd., 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Ireland.

With each call-up to one of the individual pages of this Internet website, which is operated by the controller and into which a Facebook component (Facebook plug-ins) was integrated, the web browser on the information technology system of the data subject is automatically prompted to download display of the corresponding Facebook component from Facebook through the Facebook component. An overview of all the Facebook Plug-ins may be accessed under https://developers.facebook.com/docs/plugins/. During the course of this technical procedure, Facebook is made aware of what specific sub-site of our website was visited by the data subject.

If the data subject is logged in at the same time on Facebook, Facebook detects with every call-up to our website by the data subject—and for the entire duration of their stay on our Internet site—which specific sub-site of our Internet page was visited by the data subject. This information is collected through the Facebook component and associated with the respective Facebook account of the data subject. If the data subject clicks on one of the Facebook buttons integrated into our website, e.g. the "Like" button, or if the data subject submits a comment, then Facebook matches this information with the personal Facebook user account of the data subject and stores the personal data.

Facebook always receives, through the Facebook component, information about a visit to our website by the data subject, whenever the data subject is logged in at the same time on Facebook during the time of the call-up to our website. This occurs regardless of whether the data subject clicks on the Facebook component or not. If such a transmission of information to Facebook is not desirable for the data subject, then he or she may prevent this by logging off from their Facebook account before a call-up to our website is made.

The data protection guideline published by Facebook, which is available at https://facebook.com/about/privacy/, provides information about the collection, processing and use of personal data by Facebook. In addition, it is explained there what setting options Facebook offers to protect the privacy of the data subject. In addition, different configuration options are made available to allow the elimination of data transmission to Facebook. These applications may be used by the data subject to eliminate a data transmission to Facebook.

12. Data protection provisions about the application and use of Google Analytics (with anonymization function)

On this website, the controller has integrated the component of Google Analytics (with the anonymizer function). Google Analytics is a web analytics service. Web analytics is the collection, gathering, and analysis of data about the behavior of visitors to websites. A web analysis service collects, inter alia, data about the website from which a person has come (the so-called referrer), which sub-pages were visited, or how often and for what duration a sub-page was viewed. Web analytics are mainly used for the optimization of a website and in order to carry out a cost-benefit analysis of Internet advertising.

The operator of the Google Analytics component is Google Inc., 1600 Amphitheatre Pkwy, Mountain View, CA 94043-1351, United States.

For the web analytics through Google Analytics the controller uses the application "_gat. _anonymizeIp". By means of this application the IP address of the Internet connection of the data subject is abridged by Google and anonymised when accessing our websites from a Member State of the European Union or another Contracting State to the Agreement on the European Economic Area.

The purpose of the Google Analytics component is to analyze the traffic on our website. Google uses the collected data and information, inter alia, to evaluate the use of our website and to provide online reports, which show the activities on our websites, and to provide other services concerning the use of our Internet site for us.

Google Analytics places a cookie on the information technology system of the data subject. The definition of cookies is explained above. With the setting of the cookie, Google is enabled to analyze the use of our website. With each call-up to one of the individual pages of this Internet site, which is operated by the controller and into which a Google Analytics component was integrated, the Internet browser on the information technology system of the data subject will automatically submit data through the Google Analytics component for the purpose of online advertising and the settlement of commissions to Google. During the course of this technical procedure, the enterprise Google gains knowledge of personal information, such as the IP address of the data subject, which serves Google, inter alia, to understand the origin of visitors and clicks, and subsequently create commission settlements.

The cookie is used to store personal information, such as the access time, the location from which the access was made, and the frequency of visits of our website by the data subject. With each visit to our Internet site, such personal data, including the IP address of the Internet access used by the data subject, will be transmitted to Google in the United States of America. These personal data are stored by Google in the United States of America. Google may pass these personal data collected through the technical procedure to third parties.

The data subject may, as stated above, prevent the setting of cookies through our website at any time by means of a corresponding adjustment of the web browser used and thus permanently deny the setting of cookies. Such an adjustment to the Internet browser used would also prevent Google Analytics from setting a cookie on the information technology system of the data subject. In addition, cookies already in use by Google Analytics may be deleted at any time via a web browser or other software programs.

In addition, the data subject has the possibility of objecting to a collection of data that are generated by Google Analytics, which is related to the use of this website, as well as the processing of this data by Google and the chance to preclude any such. For this purpose, the data subject must download a browser add-on under the link https://tools.google.com/dlpage/gaoptout and install it. This browser add-on tells Google Analytics through a JavaScript, that any data and information about the visits of Internet pages may not be transmitted to Google Analytics. The installation of the browser add-ons is considered an objection by Google. If the information technology system of the data subject is later deleted, formatted, or newly installed, then the data subject must reinstall the browser add-ons to disable Google Analytics. If the browser add-on was uninstalled by the data subject or any other person who is attributable to their sphere of competence, or is disabled, it is possible to execute the reinstallation or reactivation of the browser add-ons.

Further information and the applicable data protection provisions of Google may be retrieved under https://www.google.com/intl/en/policies/privacy/ and under https://www.google.com/analytics/terms/us.html. Google Analytics is further explained under the following Link https://www.google.com/analytics/.

13. Data protection provisions about the application and use of Google Remarketing

On this website, the controller has integrated Google Remarketing services. Google Remarketing is a feature of Google AdWords, which allows an enterprise to display advertising to Internet users who have previously resided on the enterprise's Internet site. The integration of Google Remarketing therefore allows an enterprise to create user-based advertising and thus shows relevant advertisements to interested Internet users.

The operating company of the Google Remarketing services is the Google Inc., 1600 Amphitheatre Pkwy, Mountain View, CA 94043-1351, United States.

The purpose of Google Remarketing is the insertion of interest-relevant advertising. Google Remarketing allows us to display ads on the Google network or on other websites, which are based on individual needs and matched to the interests of Internet users.

Google Remarketing sets a cookie on the information technology system of the data subject. The definition of cookies is explained above. With the setting of the cookie, Google enables a recognition of the visitor of our website if he calls up consecutive web pages, which are also a member of the Google advertising network. With each call-up to an Internet site on which the service has been integrated by Google Remarketing, the web browser of the data subject identifies automatically with Google. During the course of this technical procedure, Google receives personal information, such as the IP address or the surfing behaviour of the user, which Google uses, inter alia, for the insertion of interest relevant advertising.

The cookie is used to store personal information, e.g. the Internet pages visited by the data subject. Each time we visit our Internet pages, personal data, including the IP address of the Internet access used by the data subject, is transmitted to Google in the United States of America. These personal data are stored by Google in the United States of America. Google may pass these personal data collected through the technical procedure to third parties.

The data subject may, as stated above, prevent the setting of cookies through our website at any time by means of a corresponding adjustment of the web browser used and thus permanently deny the setting of cookies. Such an adjustment to the Internet browser used would also prevent Google from setting a cookie on the information technology system of the data subject. In addition, cookies already in use by Google may be deleted at any time via a web browser or other software programs.

In addition, the data subject has the possibility of objecting to the interest-based advertising by Google. For this purpose, the data subject must call up the link to www.google.de/settings/ads and make the desired settings on each Internet browser used by the data subject.

Further information and the actual data protection provisions of Google may be retrieved under https://www.google.com/intl/en/policies/privacy/.

14. Data protection provisions about the application and use of Google-AdWords

On this website, the controller has integrated Google AdWords. Google AdWords is a service for Internet advertising that allows the advertiser to place ads in Google search engine results and the Google advertising network. Google AdWords allows an advertiser to pre-define specific keywords with the help of which an ad on Google's search results only then displayed, when the user utilizes the search engine to retrieve a keyword-relevant search result. In the Google Advertising Network, the ads are distributed on relevant web pages using an automatic algorithm, taking into account the previously defined keywords.

The operating company of Google AdWords is Google Inc., 1600 Amphitheatre Pkwy, Mountain View, CA 94043-1351, UNITED STATES.

The purpose of Google AdWords is the promotion of our website by the inclusion of relevant advertising on the websites of third parties and in the search engine results of the search engine Google and an insertion of third-party advertising on our website.

If a data subject reaches our website via a Google ad, a conversion cookie is filed on the information technology system of the data subject through Google. The definition of cookies is explained above. A conversion cookie loses its validity after 30 days and is not used to identify the data subject. If the cookie has not expired, the conversion cookie is used to check whether certain sub-pages, e.g, the shopping cart from an online shop system, were called up on our website. Through the conversion cookie, both Google and the controller can understand whether a person who reached an AdWords ad on our website generated sales, that is, executed or canceled a sale of goods.

The data and information collected through the use of the conversion cookie is used by Google to create visit statistics for our website. These visit statistics are used in order to determine the total number of users who have been served through AdWords ads to ascertain the success or failure of each AdWords ad and to optimize our AdWords ads in the future. Neither our company nor other Google AdWords advertisers receive information from Google that could identify the data subject.

The conversion cookie stores personal information, e.g. the Internet pages visited by the data subject. Each time we visit our Internet pages, personal data, including the IP address of the Internet access used by the data subject, is transmitted to Google in the United States of America. These personal data are stored by Google in the United States of America. Google may pass these personal data collected through the technical procedure to third parties.

The data subject may, at any time, prevent the setting of cookies by our website, as stated above, by means of a corresponding setting of the Internet browser used and thus permanently deny the setting of cookies. Such a setting of the Internet browser used would also prevent Google from placing a conversion cookie on the information technology system of the data subject. In addition, a cookie set by Google AdWords may be deleted at any time via the Internet browser or other software programs.

The data subject has a possibility of objecting to the interest based advertisement of Google. Therefore, the data subject must access from each of the browsers in use the link www.google.de/settings/ads and set the desired settings.

Further information and the applicable data protection provisions of Google may be retrieved under https://www.google.com/intl/en/policies/privacy/.

15. Payment Method: Data protection provisions about the use of PayPal as a payment processor

On this website, the controller has integrated components of PayPal. PayPal is an online payment service provider. Payments are processed via so-called PayPal accounts, which represent virtual private or business accounts. PayPal is also able to process virtual payments through credit cards when a user does not have a PayPal account. A PayPal account is managed via an e-mail address, which is why there are no classic account numbers. PayPal makes it possible to trigger online payments to third parties or to receive payments. PayPal also accepts trustee functions and offers buyer protection services.

The European operating company of PayPal is PayPal (Europe) S.à.r.l. & Cie. S.C.A., 22-24 Boulevard Royal, 2449 Luxembourg, Luxembourg.

If the data subject chooses "PayPal" as the payment option in the online shop during the ordering process, we automatically transmit the data of the data subject to PayPal. By selecting this payment option, the data subject agrees to the transfer of personal data required for payment processing.

The personal data transmitted to PayPal is usually first name, last name, address, email address, IP address, telephone number, mobile phone number, or other data necessary for payment processing. The processing of the purchase contract also requires such personal data, which are in connection with the respective order.

The transmission of the data is aimed at payment processing and fraud prevention. The controller will transfer personal data to PayPal, in particular, if a legitimate interest in the transmission is given. The personal data exchanged between PayPal and the controller for the processing of the data will be transmitted by PayPal to economic credit agencies. This transmission is intended for identity and creditworthiness checks.

PayPal will, if necessary, pass on personal data to affiliates and service providers or subcontractors to the extent that this is necessary to fulfill contractual obligations or for data to be processed in the order.

The data subject has the possibility to revoke consent for the handling of personal data at any time from PayPal. A revocation shall not have any effect on personal data which must be processed, used or transmitted in accordance with (contractual) payment processing.

The applicable data protection provisions of PayPal may be retrieved under https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full.

16. Payment Method Credit Card: Data protection provisions about the use of Quickpay as a payment processor On this website, the controller has integrated components by Quickpay. Quickpay is an online payment service provider. Payments are made via the Quickpay payment window that the visitor is forwarded to make payments via credit cards. Quickpay makes it possible to receive payments for online orders.

The operating company of Quickpay is QuickPay ApS, Østergade 25, 1. tv., 8000 Aarhus C, Denmark , VAT DK-21822434.

If the data subject chooses "Quickpay" as the payment option during the ordering process in our online-shop, the data will be transmitted automatically to Quickpay. By selecting this payment option, the data subject agrees to the transmission of personal data required for payment processing.

The personal data exchanged with Quickpay first name, last name, address, email address, IP address, telephone number, mobile phone number, or other data necessary for payment processing. The processing of the purchase contract also requires such personal data, which are in connection with the respective order. The transmission of data is aimed at payment processing and fraud prevention. The controller will also provide Quickpay with other personal data in the case, if a legitimate interest in the transmission exists. The personal data exchanged between Quickpay and the data subject shall be transmitted by Quickpay to the economic agencies. This transmission is intended for identity and creditworthiness checks.

If necessary, Quickpay will pass on personal data to affiliates and service providers or subcontractors to the extent necessary to fulfill contractual obligations or to process the data in the order.

The data subject has the possibility to revoke the consent to the handling of personal data at any time from Quickpay. A revocation shall not have any effect on personal data which must be processed, used or transmitted in accordance with (contractual) payment processing.

The applicable data protection provisions of Quickpay may be retrieved under https://learn.quickpay.net/helpdesk/da/articles/databehandler-aftale/

17. Data protection provisions about the application and use of Clerk.io. On this website, the controller has integrated the component of Clerk.io.

Clerk.io is a tool used to make it easier for the visitor to find the product they want. By serving see the products and advertisement that are most relevant to the visitor. This is done by analyzing the store product catalog, order history, and individual browsing patterns. (only while at the webshop).

The following information may be collected: The pages you visit, content you see via clerk.io, clicks on content via Clerk.io, products in the orders you placed (if any) & your email address (if entered). The data is stored between 1-12 months, depending on your visits' frequency and length.

The operator of the Clerk.io component is Clerk.io Copenhagen, Kigkurren 8, Opgang G, 2 sal., 2300 Copenhagen, Denmark.

Clerk.io places a cookie on the information technology system of the data subject. The definition of cookies is explained above. With the setting of the cookie, Clerk.io is enabled to analyze the use of our website. With each call-up to one of the individual pages of this Internet site, which is operated by the controller and into which a Clerk.io component was integrated, the Internet browser on the information technology system of the data subject will automatically submit data through the Clerk.io component for the purpose of improving the visitors experience

The data subject may, as stated above, prevent the setting of cookies through our website at any time by means of a corresponding adjustment of the web browser used and thus permanently deny the setting of cookies. Such an adjustment to the Internet browser used would also prevent Clerk.io from setting a cookie on the information technology system of the data subject. In addition, cookies already in use by Clerk.io may be deleted at any time via a web browser or other software programs.

Further information and the applicable data protection provisions of Clerk.io may be retrieved under

https://clerk.io/gdpr

--------

18. Legal basis for the processing

Art. 6(1) lit. a GDPR serves as the legal basis for processing operations for which we obtain consent for a specific processing purpose. If the processing of personal data is necessary for the performance of a contract to which the data subject is party, as is the case, for example, when processing operations are necessary for the supply of goods or to provide any other service, the processing is based on Article 6(1) lit. b GDPR. The same applies to such processing operations which are necessary for carrying out pre-contractual measures, for example in the case of inquiries concerning our products or services. Is our company subject to a legal obligation by which processing of personal data is required, such as for the fulfillment of tax obligations, the processing is based on Art. 6(1) lit. c GDPR. In rare cases, the processing of personal data may be necessary to protect the vital interests of the data subject or of another natural person. This would be the case, for example, if a visitor were injured in our company and his name, age, health insurance data or other vital information would have to be passed on to a doctor, hospital or other third party. Then the processing would be based on Art. 6(1) lit. d GDPR. Finally, processing operations could be based on Article 6(1) lit. f GDPR. This legal basis is used for processing operations which are not covered by any of the abovementioned legal grounds, if processing is necessary for the purposes of the legitimate interests pursued by our company or by a third party, except where such interests are overridden by the interests or fundamental rights and freedoms of the data subject which require protection of personal data. Such processing operations are particularly permissible because they have been specifically mentioned by the European legislator. He considered that a legitimate interest could be assumed if the data subject is a client of the controller (Recital 47 Sentence 2 GDPR).

19. The legitimate interests pursued by the controller or by a third party

Where the processing of personal data is based on Article 6(1) lit. f GDPR our legitimate interest is to carry out our business in favor of the well-being of all our employees and the shareholders.

20. Period for which the personal data will be stored

The criteria used to determine the period of storage of personal data is the respective statutory retention period. After expiration of that period, the corresponding data is routinely deleted, as long as it is no longer necessary for the fulfillment of the contract or the initiation of a contract.

21. Provision of personal data as statutory or contractual requirement; Requirement necessary to enter into a contract; Obligation of the data subject to provide the personal data; possible consequences of failure to provide such data

We clarify that the provision of personal data is partly required by law (e.g. tax regulations) or can also result from contractual provisions (e.g. information on the contractual partner). Sometimes it may be necessary to conclude a contract that the data subject provides us with personal data, which must subsequently be processed by us. The data subject is, for example, obliged to provide us with personal data when our company signs a contract with him or her. The non-provision of the personal data would have the consequence that the contract with the data subject could not be concluded. Before personal data is provided by the data subject, the data subject must contact any employee. The employee clarifies to the data subject whether the provision of the personal data is required by law or contract or is necessary for the conclusion of the contract, whether there is an obligation to provide the personal data and the consequences of non-provision of the personal data.

22. Existence of automated decision-making

As a responsible company, we do not use automatic decision-making or profiling.

23. Cookies that are set when browsing our website.

We also share information about your use of our website with our social media partners, advertising partners and analyst partners. Our partners can combine this data with other information you have provided to them or that they have collected from your use of their services. You agree to our cookies if you continue to use our website.

Your consent applies to the following domains: https://www.kellad.ee/

This Privacy Policy has been generated by the Privacy Policy Generator of the German Association for Data Protection that was developed in cooperation with Privacy Lawyers from WILDE BEUGER SOLMECKE, Cologne.

Me soovime koguda küpsiseid

Kasutame liiklusvoogu jälgivaid küpsiseid, et tuvastada, milliseid lehekülgi kasutatakse. See aitab meil analüüsida andmeid veebilehe liikluse kohta ja parandada meie veebilehte klientide vajaduste kohaselt. Üleüldiselt aitavad küpsised meil pakkuda teile paremat veebilehte. Lisateave: Ostutingimused